Úvod Projekty Čo rozprávajú stromy Projekt „Čo rozprávajú stromy“
Projekt „Čo rozprávajú stromy“  PDF  Tlač  Email

Zodpovedná osoba za projekt

(koordinátor projektu)

Ema Malajterová

Miesto a čas realizácie projektu

Školská zánrada materskej školy,

marec-september 2014

Predpokladané finančné náklady

• sadenice listnatých a ihličnatých stromov 17 druhov, 17 kusov: 85 eur

• statné sadenice stromov 15 kusov: 75 eur

• rašelina: 25 eur

• informačné tabule 17 kusov: 136 eur

• sadenice úžitkových kríkov 6 kusov: 24 eur

• stavebný materiál (drvený kameň, piesok, okrasný kameň, iný prírodný materiál): 55 eur

• drevo 1,5 m3: 75 eur

• netkaná textília: 25 eur

• práca: svojpomocne ( zamestnanci MŠ, rodičia, technické služby mesta V. Šariš).

Spolu: 500 eur

Zámer projektu

• poznanie významu arboréta z hľadiska významu niektorých drevín,

• chápanie rastlinnej a živočíšnej diverzity s ohľadom na podmienky pre život,

• vytváranie základnej predstavy o zložkách, potrebných pre rast a život rastlín (aj stromu) prostredníctvom pozorovania, pokusu a tvorivej reflexie.

• rozvíjanie a spresňovanie zmyslového vnímania

• utváranie pozitívneho vzťahu k prírode pri pohybových aktivitách a na pobyte vonku.

Hlavný cieľ projektu

Podpora environmentálnej výchovy a zodpovednosti za svoje správanie

Názov projektu Čo rozprávajú stromy

Stručný popis projektu

V súčasnosti sa v Materskej škole vo Veľkom Šariši realizuje projekt pod názvom „Malým Veľkošarišanom bude škôlka detským rajom“ koordinovaný členmi RZ pri MŠ Veľký Šariš, zameraný na revitalizáciu zariadenia školského dvora. Pedagogická rada sa na pravidelnom zasadnutí rozhodla v súčinnosti s touto aktivitou vytvoriť projekt, malé arborétum pre deti s veľkým ekologickým cítením pod názvom Čo rozprávajú stromy“. Skutočnosť, že sa naša materská škola rozšírila o ďalšiu triedu, je počet zapísaných detí už 148. Vzhľadom na to, že Školský vzdelávací program Štvorlístok, ktorým sa riadime, je zameraný na environmentálnu výchovu, hľadáme riešenie, ako poskytnúť všetkým deťom čo najviac možností zmysluplného pobytu vonku, v prírode. Prostredie, ktoré deti obklopuje je dôležitým determinantom rozvoja gramotnosti, podstatným spôsobom ovplyvňuje kvalitu a najmä dynamiku rozvoja osobnosti. Prírodné prostredie deti provokuje k aktivite, ponúka uspokojenie ich zvedavosti, priťahuje zmysly. Zriadením arboréta na dosiaľ nevyužívanej ploche sa táto významne sfunkční a poskytne nové možnosti na priame pozorovanie, manipulovanie, skúmanie, zmyslové vnímanie, aktívne uvažovanie, konštruktívne myslenie, vzájomnú komunikáciu a obohatí ich o autentické zážitky. Opodstatnenosť projektu spočíva v budovaní povedomia detí predškolského veku v oblasti ekológie a environmentálnej výchovy formou vhodných detských hier s tematikou danej oblasti aj prostredníctvom environmentálneho pocitového chodníka ako možnosti bezprostredného kontaktu s prírodninami V popoludňajších hodinách budú mať možnosť aj rodičia spolu s deťmi tráviť voľný čas v tomto živom kúte školskej záhrady. Ďalšou možnosťou využitia arboréta je ponúknuť príležitosť učiť sa o prírode v prírode aj deťom z iných materských škôl.

4. Kategória projektu

Voľnočasové aktivity

Športovo- pohybové aktivity

Turistika

Spoznávanie prírody a kultúrnych krás Slovenska

Poznávanie a ochrana prírody

Podpora športových podujatí, turnajov a krúžkov

PREHLÁSENIE

Prehlasujem, že všetky uvedené informácie sú pravdivé.

Meno a priezvisko štatutárneho zástupcu organizácie

Mgr. Iveta Vrabľová

Dátum: 05. 03. 2014

Podpis:

Meno a priezvisko osoby zodpovednej za realizáciu projektu:

Dátum: 05. 03. 2014

Podpis